Ovce a kozy

Je nás mnoho, ovce, kozy. Všechny jsme zvědavé, mazlivé, hladové.

A hlavně, můžete přímo k nám do výběhu.

Interakce s námi

Do ohrady Ano, račte vstoupit.
Mazlení Už se na to těšíme.
Krmení Zakupte v automatu.

 

Příběh / Zajímavosti

Ovce a kozy byly jedny z našich prvních zvířátek, ale ani dnes, po několika letech, se jejich rozrůstání nezastavilo. Například v roce 2022 jsme odchovali Drobečka, první mládě kozy. Už u nás zůstane a dnes byste ho mezi ostatními skoro nepoznali.

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Informace o plemeni

Holandská koza

Holandská zakrslá koza pochází z Afriky, později byla dovezena do Holandska. Často je mylně zaměňována s kozou kamerunskou. Holandské kozy jsou rohaté. Nejsou chovány pro svoji užitkovost, ale spíše ke spásání luk a zahrad. Základem krmení holandské kozy je seno a tráva nebo speciální granule pro kozy. Velmi ojediněle se využívají na kůže a maso. Holandská zakrslá koza je velmi inteligentní tvor a je možné ji naučit různým kouskům – zvykne si na svoje jméno a bude reagovat na přivolání nebo chodit na procházky jako pes a skákat přes překážky. S holandskou zakrslou kozou se můžeme setkat i během zooterapie, a to díky její milé a kontaktní povaze.

Kamerunská ovce

Kamerunská ovce je oblíbené africké plemeno ovce, běžně se ale chová i u nás. Jde o menší ovci, která nevyžaduje střihání, má totiž srst a ne vlnu. Kamerunská ovce je pro svoji podobnost často zaměňována s kamerunskou kozou. Tyto ovce se chovaly v Kamerunu už před 10 000 lety a sloužily jako zdroj mléka a masa. Berani jsou rohatí s charakteristickou hřívou, ovce jsou bezrohé. Kamerunská ovce je býložravec a je jí podáváno k jídlu hlavně seno, speciální granule nebo v menším množství i ovoce a zelenina. Mají rády suchý chléb. Chov kamerunských ovcí je nenáročný, a proto jsou tolik oblíbené nejen k užitku, ale také jako domácí mazlíčci. Kamerunské ovce jsou stádová zvířata velmi milé a laskavé povahy. Nejsou agresivní, ale když vycítí nebezpečí, utíkají a poskakují, jejich skoky pak dosahují délky až několika metrů.


Ať už vás zaujalo jakékoliv zvířátko, nebo prostředí farmaparku obecně, na nic nečekejte a vyrazte k nám.

Už se na vás těšíme!