Ovce a kozy

Je nás mnoho, ovce, kozy. Všechny jsme zvědavé, mazlivé, hladové.

A hlavně, můžete přímo k nám do výběhu.

Interakce s námi

Do ohrady Ano, račte vstoupit, ale raději bez krmení, jsme moc hrrr! :)
Mazlení Už se na to těšíme.
Krmení Zakupte v automatu.

 

Příběh / Zajímavosti

Ovce a kozy byly jedny z našich prvních zvířátek, ale ani dnes, po několika letech, se jejich rozrůstání nezastavilo. Například v roce 2022 jsme odchovali Drobečka, první mládě kozy. Už u nás zůstane a dnes byste ho mezi ostatními skoro nepoznali.

Ve výběhu koz a ovcí si děti mohou hrát na farmáře. Mají tam připravená kolečka, hrabičky a lopatky, se kterými mohou ve výběhu "uklidit".

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Ovce a kozy – Farmapark u Toma

Informace o plemeni

Holandská koza

Holandská zakrslá koza pochází z Afriky, později byla dovezena do Holandska. Často je mylně zaměňována s kozou kamerunskou. Holandské kozy jsou rohaté. Nejsou chovány pro svoji užitkovost, ale spíše ke spásání luk a zahrad. Základem krmení holandské kozy je seno a tráva nebo speciální granule pro kozy. Velmi ojediněle se využívají na kůže a maso. Holandská zakrslá koza je velmi inteligentní tvor a je možné ji naučit různým kouskům – zvykne si na svoje jméno a bude reagovat na přivolání nebo chodit na procházky jako pes a skákat přes překážky. S holandskou zakrslou kozou se můžeme setkat i během zooterapie, a to díky její milé a kontaktní povaze.

Naši zástupci: Beruška, Hedvika, Ťuňťa, Punťa, Drobek, Zuzanka

Kamerunská ovce

Kamerunská ovce je oblíbené africké plemeno ovce, běžně se ale chová i u nás. Jde o menší ovci, která nevyžaduje střihání, má totiž srst a ne vlnu. Kamerunská ovce je pro svoji podobnost často zaměňována s kamerunskou kozou. Tyto ovce se chovaly v Kamerunu už před 10 000 lety a sloužily jako zdroj mléka a masa. Berani jsou rohatí s charakteristickou hřívou, ovce jsou bezrohé. Kamerunská ovce je býložravec a je jí podáváno k jídlu hlavně seno, speciální granule nebo v menším množství i ovoce a zelenina. Mají rády suchý chléb. Chov kamerunských ovcí je nenáročný, a proto jsou tolik oblíbené nejen k užitku, ale také jako domácí mazlíčci. Kamerunské ovce jsou stádová zvířata velmi milé a laskavé povahy. Nejsou agresivní, ale když vycítí nebezpečí, utíkají a poskakují, jejich skoky pak dosahují délky až několika metrů.

Naše zástupkyně: Máša

Walliserská ovce

Walliserská (černonosá) ovce je primitivní hrubovlnné plemeno pocházející ze Švýcarska. Chová se především v horských a podhorských oblastech pro maso. K plemenným znakům patří výrazný klabonos, obličejová část hlavy a nos jsou sytě černé. Obě pohlaví jsou rohatá, rohy jsou spirálovité, špičky směřují od hlavy, oči mají tzv. brýle, na čele mají velkou čupřinu a končetiny jsou porostlé vlnou. Kolena a lokty mají zbarvené černě. Dlouhý ocas je porostlý vlnou a konec je také černý. Hmotnost samic je až 80 kg, samců až 100 kg.

Naši zástupci: Elf, Bella, Luisa a mladá jehnička (prozatím bez jména)

Anglonubijská koza 

Anglonubijská koza je plemeno koz vyšlechtěné v 19. století na britských ostrovech křížením anglických, blízkovýchodních a severoafrických plemen koz. Chovají se především pro mléko. Jejich mléko má vysokou tučnost, ale v průměru mají oproti jiným plemenům menší dojivost. Kozy jsou velké a mají statnou tělesnou konstrukci. Hmotnost koz se pohybuje okolo 61 kg a u kozlů je to až 79 kg. Mají typickou klabonosou hlavu a široké svislé dlouhé uši. Krátká a jemná srst může mít celou řadu odstínů včetně jejich kombinací.

Naši zástupci: Joe, Adélka, Sněhurka, Violka, Vločka, Megí, Líza a dvě kůzlata (prozatím bez jména)

Ovce Zwartbles

Zwartbles ovce je plemeno vyšlechtěné v Nizozemsku v provincii Drenthe z místního plemene schoonebeeker za použití ovce texel a ovce fríské. Chovají se pro mléko i maso. Vlna je smíšená, základní zabarvení rouna je tmavě hnědé, hlava a nohy jsou černé bez obrůstu nohou. Plemenným znakem je široká bílá lysina na hlavě a konci ocasu. Obě pohlaví jsou bezrohá a klidného povahového temperamentu. Hmotnost dospělých samic je okolo 75 kg, u samců je to pak 100-130 kg.

Naše zástupkyně: Janča

Ovce Romney

Ovce Romney jsou polojemnovlnné, dlouhovlnné anglické plemeno vyšlechtěné v hrabství Kent za přispění plemene leister. Chová se pro vlnu a maso. Ovce jsou velmi přizpůsobivé, snadno se aklimatizují a dobře snášejí i vlhké klimatické podmínky. Jejich vlna je bílá lesklá. Hmotnost ovcí se pohybuje mezi 70-80 kg a beranů 100-120 kg. Plemeno se podílelo na vzniku řady plemen na celém světě. Dají se s úspěchem chovat v nížinných, podhorských a mírnějších horských oblastech.

Naše zástupkyně: Jasmína, Oliva

Ouessantská ovce 

Ouessantská ovce je nejmenší plemeno ovcí na světě, její výška nesmí přesáhnout 50 cm a průměrná hmotnost je okolo 15 kg. Velmi často je chována pro vlnu, jako domácí mazlíček nebo je používána k vypásání travních porostů. Pochází z malého ostrova Ouessant ležícího západně od francouzské Bretaně. Je to sice malé, ale velmi odolné plemeno. Ovce jsou černé nebo tmavě hnědé barvy a berani mají relativně velké rohy. Je to typický býložravec, ale je nenáročná ve výběru potravy, spásá i rostliny, které ostatní hospodářská zvířata odmítají.

Naše zástupkyně: Nelča a Denča


Pohádka na dobrou noc

Přečtěte dětem pohádku o tom, jak kůzlátka poprvé viděla sníh nebo o tom, jak se ztratilo jehňátko.

Adopce

Chcete podpořit naše kozičky, ovečky nebo jiná zvířátka v našem farmaparku? Adoptuje! Více o adopci naleznete zde:

 


Ať už vás zaujalo jakékoliv zvířátko, nebo prostředí farmaparku obecně, na nic nečekejte a vyrazte k nám.

Už se na vás těšíme!