Morčata

Ahoj, návštěvníci! Ve Farmaparku kromě našich milovaných králíčků, uvidíte i nás, morčátka!

Jsme Heboučká, upovídaná, krátkosrstá, dlouhosrstá... Poznej nás všechny!

 

Interakce s morčátky

Do ohrady Ano, ale z klecí sami nevyndávat.
Mazlení Ano, pod dohledem ošetřovatele nebo ve speciální ohrádce.
Krmení Ne, prosím. Máme citlivá bříška. 

Příběh / Zajímavosti

Děti milují morčátka! Jsou to sladké, chlupaté, ukecané kuličky a my jsme si je také zamilovali. A proto jsme domov poskytli několika morčátkům. Abychom vám je co nejvíce přiblížili, vybrali jsme pro vás více druhů - krátkosrsté, dlouhosrsté, rozetu, různých barev.

S péčí o morčata je spojená nejen radost, ale také zodpovědnost. Každý člen našeho týmu v Farmaparku se stará o tyto chlupaté mazlíčky s láskou a ohledem. Poskytujeme jim vhodné prostředí, kvalitní stravu a nezbytné lékařské péči, aby se cítila co nejlépe a byla v bezpečí.

 

Morče – Farmapark u Toma

Morče – Farmapark u Toma

Morče – Farmapark u Toma

Morče – Farmapark u Toma

Základní informace

Morče domácí je domestikovanou formou jihoamerického morčete divokého. Dnes patří mezi oblíbené domácí mazlíčky v Severní Americe a Evropě. V průběhu let bylo vyšlechtěno mnoho plemen a barevných mutací, dokonce známe i morčata zcela bezsrstá, která mohou chovat i lidé s některými typy alergií.

Je to hlodavec, který v domácích podmínkách dosahuje hmotnosti až 1200 g (výjimečně až 1800 g) při délce těla 20-36 cm. Dožívají se čtyř až deseti let (vyjímečně 15-ti let). 

Morčata jsou společenská zvířátka, a to zvlášť samice. Je tedy nutností je chovat ve skupině (skupina samic nebo kastrovaný samec a několik samic). Dva samci se nemusejí dlouhodobě snést.

Mohou se chovat doma, ale možný je i chov venku v kryté ohrádce, nebo v králíkárnách. Při chovu v domácnosti jsou náchylní na průvan.

Morče v současné době patří k nejčastěji chovaným domácím mazlíčkům, protože má mnoho vlastností, pro něž je vhodné i pro začátečníky. Je nenáročné, nešplhá, a snadno si zvyká na přítomnost lidí i jiných zvířat v domácnosti.

Jsou taky poměrně hlučná a neustále se dorozumívají pestrou škálou zvuků od tichého mručení po pronikavé pískání, kterým se dožadují pozornosti a potravy.

Stojí za zmínku

Mláďata morčat se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí, ihned po porodu běhají, a začínají ochutnávat pevnou stravu. Od samice se odstavují ve věku 4 týdnů, samičky mohou později. 


Obyvatelé výběhu

Morčata jsou velmi vděčná za lidský kontakt. Každé ráno netrpělivě čekají na pohlazení a nějakou tu mňamku. Často míváme miminka, v případě zájmu nás neváhejte kontaktovat!


Pohádka na dobrou noc

Přečtěte dětem pohádku o tom, jak zvířata uspořádala mejdan ve Farmaparku u Toma a morčata si připravila divadelní představení.

Adopce

Chcete podpořit morčátka nebo jiná zvířátka v našem Farmaparku? Adoptuje! Více o adopci naleznete zde:

 


Ať už vás zaujalo jakékoliv zvířátko, nebo prostředí Farmaparku obecně, na nic nečekejte a vyrazte k nám.

Už se na vás těšíme!