Krůty

Nápadná červená hlava, lesklé peří, robustní tělo... To musí být krůta! 

Ahoj, jsme tři krůty domácí. 

Interakce s krůtami

Do ohrady Ne, prosím. 
Mazlení Ne. Nejsme ještě zvyklí. 
Krmení Ne, díky!

 

Příběh / Zajímavosti

Krůta domácí do Farmaparku prostě patří! Nejen že jsou krásní, robustní a odolní ptáci, ale taky jsou skvělí společníci. Máme tady tři slečny.

Všichni tři společně vytváří harmonický celek v našem Farmaparku. Jsou jedineční svojí povahou a vztahy mezi sebou. A my jsme rádi, že je můžeme mít.

  • Umí plavat, stejně jako třeba kachny ve vodě používají nohy, nemají však srostlé prsty plovací blánou
  • Velmi dobře slyší
  • Nerady létají
  • Vidí barevně a je schopná zaznamenat pohyb na vzdálenost skoro 100 m, v noci vidí ovšem velmi špatně
  • Může měnit barvu hlavy, když je rozrušená

Krůta – Farmapark u Toma

Krůta – Farmapark u Toma

Krůta – Farmapark u Toma

Krůta – Farmapark u Toma

Základní informace

Krůta domácí je po pštrosovi největším domestikovaným ptákem. Přišla k nám z Ameriky, stejně jako lama, alpaka nebo morče. Krůta je potomkem krocana divokého a bývá chována hlavně pro maso (má vysoký podíl bílkovin ve svalovině a naopak méně tuku), ale používá se také peří, trus a vejce. 

Krůty jsou označované jako drůbež pastevní, ale na rozdíl od slepic tolik nehrabou, a proto nepoškozují travní porosty. Rozeznávají se po hlase a používají minimálně přes dvacet různých druhů vokalizace. Projevují vynikající paměť a výborně se orientují. Dá se ochočit, nechá se hladit, je přítulná a komunikuje.

Krůty jsou rovněž velmi pečlivé matky. Tak jako jiná stádní zvířata krocani potřebují žít ve společnosti jiných jedinců svého druhu. Výzkumníci zjistili, že pokud krocana odeberou z hejna (platí to i pro domácí formy), bude se rozčilovat tak dlouho, dokud se znovu neshledá se svými společníky. Krůty patří mezi živočichy, kteří emočně strádají při úmrtí nebo zmizení člena své rodiny. Vědci zdokumentovali, že krůta domácí trpí, když jsou jejich společníci zabíjeni (srdce jim začne prudce bušit). 

Krůty/Krocani se dožívají až 10 let. Krocani mohou vážit až 10 kg a měřit až 120 cm. Krůty bývají o polovinu lehčí.

Krůta a krocan je vlastně to samé, nejedná se o dva zvláštní druhy. Obecně je to krůta domácí, samice je krůta a samec krocan. Vymyslíte, jak se nazývá mládě? 

Stojí za zmínku

Krůty domácí snesou přibližně 80 vajec ročně. V jedné snůšce jich bývá až 12. Krůtí vejce jsou znatelně větší než slepičí, ale chuťově jsou velmi podobné. Pokud krůtě dovolíme zasednout, sedí na vejcích velmi vytrvale. Její hnízdní pud je opravdu silný, často je krůtu dokonce nutné z vajec sejmout a podat jí vodu, aby se vůbec napila, a vyprázdnila. 


Obyvatelé výběhu

Krůty ve Farmaparku se rády schovávají ve svém domečku, a sedí celé dny na vejcích. Také to jsou velcí jedlíci. Nejraději mají saláty a jablka.


Pohádka na dobrou noc

Přečtěte dětem pohádku o tom, jak zvířata uspořádala mejdan ve Farmaparku u Toma.

Adopce

Chcete podpořit krůty nebo jiná zvířátka v našem farmaparku? Adoptuje! Více o adopci naleznete zde:

 


Ať už vás zaujalo jakékoliv zvířátko, nebo prostředí farmaparku obecně, na nic nečekejte a vyrazte k nám.

Už se na vás těšíme!